W niedzielę, 23 czerwca gościliśmy w Jasienicy ks. Roberta Guta, który jest duszpasterzem na misjach w Afryce, w Sierra Leone. Ksiądz Robert pochodzi z Diecezji Warszawsko-Praskiej, a konkretnie z Wołomina. Od kilku lat posługuje w parafii św. Augustyna w Kambii, w diecezji Makeni. Jest to ośrodek od kilku lat prowadzony właśnie przez naszą Diecezję.
Podczas kazania gość opowiadał o swojej pracy, specyfice życia w tej części Afryki i problemach, z którymi musi mierzyć się tamtejsza ludność oraz misjonarze. Po zakończeniu wszystkich Mszy św. tego dnia wierni mieli okazję wesprzeć dzieło misyjne, które prowadzi m. in. ks. Robert Gut.

W czwartek, 20 czerwca Kościół Katolicki obchodził Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w tradycji - Boże Ciało. Tego dnia wierni wyruszają ze swoich świątyń parafialnych z procesjami na ulice wiosek i miast.

Podobnie było w Jasienicy. Orszak wyruszył ul. Szkolną do skwerku przy ul. Centralnej, gdzie ustawiono pierwszy ołtarz. Następnie ul. Centralną w stronę stacji. U zbiegu ulic Centralnej i Kolejowej zbudowano drugi ołtarz. Dalej wierni ruszyli ul. Kolejową, na końcu której stał trzeci ołtarz i wreszcie ul. Lipową z powrotem do kościoła, przed którym rodzice dzieci I-Komunijnych przygotowali czwarty ołtarz.

W niedzielę, 16 czerwca 2019 r. podczas Mszy św. o godz. 10:00 parafia przeżywała uroczystą I Komunię św., do której przystąpiła grupa 32 dzieci. W ten sposób zakończył się okres przygotowania, który trwał przez cały Rok Szkolny.

Dzięki uprzejmości pana Adama Gościńskiego, fotografa, który już od kilku lat obsługuje to wydarzenie w naszej parafii, możemy przybliżyć nieco samą uroczystość. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

W środę, 12 czerwca 2019 r. przeżywaliśmy w naszej parafii wyjątkowe wydarzenie. Młodzież z klas III gimnazjum oraz klas VIII szkoły podstawowej przystępowała do sakramentu chrześcijańskiej dojrzałości, czyli Bierzmowania.

Uroczystej Mszy św. o godz. 18:00 przewodniczył Ksiądz Infułat Lucjan Święszkowski, który skierował także, do wyjątkowo licznie zgromadzonych, ze względu na podwójne roczniki, młodych ludzi, słowa kazania oraz udzielił sakramentu Bierzmowania.

W piątek, 3 maja 2019 roku Kościół Katolicki obchodził Uroczystość Najświętszej Maryi Królowej Polski. Została ona ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Upamiętnia ona śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej.

W kalendarzu świeckim mamy tego dnia Święto Narodowe Trzeciego Maja, upamiętniające rocznicę uchwalenia w 1791 r. drugiej w Europie i trzeciej na świecie konstytucji - Konstytucji 3 maja.

Za nami Wielka Sobota i liturgia Wigilii Paschalnej. Tego dnia Kościół przewiduje bardzo bogatą celebrę - Liturgię Światła z ogniskiem i zapaleniem paschału, rozbudowaną Liturgię Słowa z wieloma czytaniami ze Starego i Nowego Testamentu, Liturgię Chrzcielną obejmującą błogosławieństwo wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przez wiernych oraz uroczystą Liturgię Eucharystyczną.

Wigilia Paschalna jest początkiem świętowania zmartwychwstania Pana Jezusa.

Za  nami Wielki Piątek, dzień w którym w liturgii przeżywaliśmy mękę i śmierć Pana Jezusa. Tego dnia w kościołach nie była sprawowana Eucharystia.

Większa część wielkopiątkowej liturgii rozgrywała się przy obnażonym ołtarzu i prezbiterium oraz przed pustym tabernakulum. W szczytowym momencie nabożeństwa odsłonięta została figura ukrzyżowanego Chrystusa i wierni przystąpili do Adoracji Krzyża.

W końcowej części liturgii, po udzieleniu przygotowanej dzień wcześniej Komunii świętej, Najświętszy Sakrament został uroczyście, procesyjnie przeniesiony do kaplicy adoracji zwanej Grobem Pańskim.

W czwartek, 18 kwietnia 2019 r., uroczystą Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy celebrację Triduum Paschalnego. W Wielki Czwartek Kościół Katolicki przeżywa pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia Sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii.

Kończąc liturgię kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do Kaplicy Czuwania, zwanej Ciemnicą. Symbolizuje to pojmanie i uwięzienie Pana Jezusa w przeddzień Jego męki. Tabernakulum pozostaje puste.

W ostatni wtorek, 9 kwietnia 2019 roku rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne. Poprzez te święte dni przygotowania do ponownego przeżycia Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa prowadzi nas, głosząc nauki ks. infułat Jan Sikorski z Warszawy. Wieloletni spowiednik i Ojciec Duchowny Seminarium warszawskiego, kapelan Solidarności. Bardzo znana i ceniona postać, zarówno wśród duchowieństwa, jak i wiernych.

W ostatni piątek, 22 marca 2019 r. przeżywaliśmy rozważania Drogi Krzyżowej przygotowane i przedstawione przez zespół Canto Nam Deo. Można powiedzieć, że nabożeństwo w formie poetyckiej recytacji i śpiewu, w zaciemnionej świątyni stało się już pewną tradycją w naszej parafii. To już od pięciu lat, w wybrany piątek Wielkiego Postu Zespół zaprasza nas do tego rodzaju przeżyć.