Boazeria

![]() |
Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej odprawiana była jak co roku w specjalnie na ten dzień udekorowanej świątyni. Ołtarz główny naszego kościoła ozdobiony został wizerunkiem fresku Leonarda da Vinci "Ostatnia Wieczerza".
W trakcie liturgii, sprawujący ją ksiądz proboszcz dokonał obmycia nóg dwunastu mężczyznom, tak jak niegdyś uczynił to Apostołom Pan Jezus. Liturgia Wieczerzy Pańskiej zakończyła się odprowadzeniem Najświętszego Sakramentu do Kaplicy Adoracji.
Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Jest to święto wszystkich kapłanów. Z tej okazji wierni wręczyli księdzu proboszczowi kwiaty. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się w ciszy i skupieniu. Od Mszy Wieczerzy Pańskiej w kościele nie odzywają się organy ani dzwonki. Jedyną oprawą nabożeństwa były śpiewy wiernych i Scholi parafialnej oraz dźwięk kołatek.
W Wielki Piątek kapłan pada na ziemię przed ołtarzem. Jest to jeden z wielu tego dnia momentów milczącej modlitwy i zadumy. Ku zadumie skłaniała także czytana podczas Liturgii Słowa Męka Pańska z Ewangelii świętego Jana. Wielki Piątek to dzień Krzyża. Krzyż, od piątej niedzieli Wielkiego Postu zakryty, został tego dnia odsłonięty i wyniesiony do adoracji.
Na zakończenie całej uroczystości Najświętszy Sakrament przeniesiony został do kaplicy Grobu Pańskiego, gdzie adorowany będzie aż do nabożeństwa Wielkiej Soboty. Wierni zaś podnieśli Krzyż i ruszyli z nim ulicami Jasienicy w Drogę Krzyżową. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Rozpoczynając nabożeństwo Wigilii Paschalnej kapłan wraz ze zgromadzonymi wiernymi opuścił mury świątyni, by przystąpić do poświęcenia ognia. Zapalony Paschał został wniesiony do kościoła i zaciemniona świątynia rozbłysła światłem. Rozpoczęła się Liturgia Paschalna, następnie rozbudowana Liturgia Słowa, podczas której odśpiewano uroczyste Gloria, w trakcie którego rozbrzmiały organy, dzwony i dzwonki milczące od Wielkiego Czwartku.
W dalszej części nabożeństwa miało miejsce błogosławieństwo wody oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Tą wodą wszyscy wierni czynili później znak Krzyża.
Uroczystość zakończyła Komunia Święta.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
W Niedzielę Wielkanocną o świcie wierni zgromadzili się w świątyni by ogłosić światu zmartwychwstanie Chrystusa Pana. Ksiądz proboszcz z Najświętszym Sakramentem, w otoczeniu strażackiej asysty procesyjnej, bielanek, ministrantów, Rycerstwa Niepokalanej, strażaków ze sztandarem i zgromadzonych wiernych, przy dźwiękach organów, dzwonów i dzwonków, wyruszył w uroczystą procesję.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
W Niedzielę Palmową tego roku mogliśmy cieszyć się piękną pogodą. Tym przyjemniej było nam, jak co roku rozpocząć liturgię tego dnia od uroczystej procesji. Zgromadzeni wierni wraz z księdzem proboszczem, trzymając w dłoniach palmy, opuścili mury świątyni i ruszyli wokół niej śpiewając "Hosanna". Tegoroczne obchody Niedzieli Palmowej zyskały szczególną oprawę dzięki obecności członków scholi parafialnej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Pierwsze dni kwietnia poprzedzające Niedzielę Palmową są w naszej parafii czasem wielkopostnych ćwiczeń rekolekcyjnych. To cztery dni spotkań modlitewnych, słuchania Słowa Bożego, wzmożonego korzystania z sakramentów. W tym roku naszym przewodnikiem na drogach rekolekcji jest ojciec karmelita bosy Piotr Frosztęga, który przybył do naszej parafii z klasztoru na Białorusi, gdzie od 2004 roku pełni posługę duszpasterską. Przewodnią myślą nauk rekolekcyjnych jest dziękczynienie za miłość i miłosierdzie Boże.
W czwartym tygodniu Wielkiego Postu 2009r. w naszej świątyni pojawiły się kolejne wiraże. Sześć nowych witraży wypełniło okna w kaplicy Miłosierdzia Bożego. Witraże są dziełem artysty Tomasza Tuszko, który zaprojektował i wykonał również pozostałe witraże w naszym kościele. Nowe witraże przedstawiają trzech Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała oraz tzw. "Trójcę Rublowa".
Od czasu pierwszej wizyty duszpasterskiej docierały do mnie prośby parafian o zorganizowanie w naszej parafii uroczystości odpustu parafialnego tak, jak to się dzieje w innych parafiach. Odpust w naszej parafii świętujemy corocznie w Święta Bożego Narodzenia. Przygotowujemy się poprzez rekolekcję i spowiedź adwentową i świętujemy nieomal całą parafią. Ponieważ jednak radość Bożego Narodzenia jest sama w sobie ogromna toteż trudno w niej odnaleźć radość ze świętowanego w tym samym czasie odpustu parafialnego. Rozmawiałem na ten temat z naszymi biskupami i jesienią ubiegłego roku po konsultacjach z radą parafialną wystosowałem do naszego biskupa ordynariusza prośbę o udzielenie naszej parafii przywileju dodatkowego odpustu parafialnego. W tych dniach otrzymałem, a za moim pośrednictwem Wy wszyscy, decyzję księdza biskupa w tej sprawie. Zachęcam Was do zapoznania się z listem od księdza biskupa.