Wielki Post AD 2019
Tradycyjnym obrzędem posypania głów popiołem, w Środę Popielcową, 6 marca 2019 r. weszliśmy w okres Wielkiego Postu. Jest to czas wyciszenia i przygotowania do misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa.
![]() |
Tradycyjnym obrzędem posypania głów popiołem, w Środę Popielcową, 6 marca 2019 r. weszliśmy w okres Wielkiego Postu. Jest to czas wyciszenia i przygotowania do misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa.
Uroczystą Pasterką, w pierwszej godzinie 25 grudnia 2018 r. rozpoczęliśmy tegoroczną Uroczystość Bożego Narodzenia. Wierni zgromadzili się tego dnia bardzo licznie, w ciemnej świątyni, wokół kapłana, dzieci odgrywających role Matki Bożej, Józefa, aniołów i pasterzy, by cieszyć się z narodzin Pana Jezusa.
W Jasienicy jest to także dzień odpustu parafialnego. Świętujmy wspólnie! Bóg się rodzi!
W minioną niedzielę, 2 grudnia 2018 r. rozpoczęliśmy okres Adwentu, czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i oczekiwania powtórnego przyjścia naszego Pana na Ziemię. W pierwszych dniach tego szczególnego czasu miały miejsce w naszej parafii rekolekcje adwentowe. Prowadził je ks. Michał Dziedzic, który odpowiedzialny jest w Diecezji Warszawsko-Praskiej za duszpasterstwo młodzieży. Tematem konferencji było przykazanie miłości i sama miłość - w ujęciu boskim, bliźniego oraz miłości własnej.
W ostatnich dniach listopada w naszej świątyni swoje miejsce zajęła nowa chrzcielnica oraz podstawa pod paschał. Wyglądają bardzo okazale i będą stałym elementem wyposażenia kościoła. Wymienione zostały cztery drzwi przy wejściu do kościoła i na chór.
W minioną niedzielę, 11 listopada 2018 r. obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Każda Msza św. tego dnia rozpoczynała się od uroczystego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Na zakończenie Mszy św. z godz. 10:00, odprawionej w intencji Ojczyzny, wierni odśpiewali przed Najświętszym Sakramentem hymn dziękczynny "Ciebie Boga Wysławiamy".
Za nami uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Dla katolików jest to czas tradycyjnego nawiedzania cmentarzy i szczególnej modlitwy za zmarłych. Do końca oktawy tego okresu, czyli do dnia 8 listopada włącznie istnieje możliwość uzyskania odpustu zupełnego, który ofiarować należy za dusze w czyśćcu cierpiące.
W sobotę, 13 października 2018 r. o godz. 17:00 odprawiona została w naszym kościele specjalna Msza św. dla małżonków, którzy w tym roku zawarli u nas Sakrament Małżeństwa. Nabożeństwo celebrował i kazanie wygłosił ks. Marek Kruszewski, proboszcz parafii św. Patryka w Warszawie, który zajmuje się duszpasterstwem rodzin.
Msza św. zakończyła się krótkim różańcem, w którym małżonkowie modlili się nawzajem za siebie oraz indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
W niedzielę, 7 października 2018 r. w kościele parafialnym po raz pierwszy zaprezentowane zostały nowe obrazy św. Andrzeja Boboli oraz św. Jana Marii Vianeya. Tego dnia gościliśmy też naszego parafianina ks. Stanisława Kanię, który w swojej posłudze w sposób szczególny czci św. Andrzeja Bobolę, jest proboszczem parafii i budowniczym kościoła w Rajszewie, pod jego wezwaniem. W swoich kazaniach przybliżył on wiernym tę postać. Ksiądz Stanisław dokonał również aktu poświęcenia obydwu obrazów.
Więcej informacji o św. Andrzeju Boboli można znaleźć tutaj: Andrzej Bobola. Więcej informacji o św. Janie Marii Vianneyu, proboszczu z Ars i patronie wszystkich proboszczów - tutaj: Jan Maria Vianney.
W sobotę, 18 sierpnia 2018 r. obchodziliśmy w Jasienicy 74 rocznicę przejścia przez miejscowość frontu u schyłku II wojny światowej. Po Mszy św. w intencji ofiar wojny, przed pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie odczytany został apel poległych, a przedstawiciele władz samorządowych, naszej szkoły oraz mieszkańców Jasienicy złożyli wieńce i zapalili znicze.
18 sierpnia 1944 r. Jasienica została wyzwolona spod okupacji niemieckiej. Nadchodzący ze wschodu żołnierze Armii Czerwonej przeprowadzili szereg natarć na umocnione w rejonie nasypu kolejowego pozycje niemieckie. Zmasowane bombardowania i ostrzał artyleryjski poprzedzające bitwę, same działania wojenne, jak i przygotowania okupanta do konfrontacji przyniosły wielu mieszkańcom Jasienicy i ludziom, którzy tu wtedy przebywali śmierć i rany, od których umierali jeszcze wiele tygodni później.
W środę, 15 sierpnia 2018 r. Kościół Katolicki obchodził Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najstarszych, bo sięgających aż V wieku świąt chrześcijańskich. W tradycji polskiej nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej, a np. w Kongo Matki Boskiej Znakomitej. U naszych południowych sąsiadów, Czechów jest to Święto Matki Boskiej Korzennej.
Podczas Mszy św. o godz. 10:00 do świątyni przez przedstawicieli naszej miejscowości i w asyście grupy "Jasieńki" został wniesiony wieniec dożynkowy. W czasie liturgii Jasieńki zaśpiewały pieśń "Kośmy zboże".
W minioną niedzielę, 15 lipca 2018 r. miało miejsce poświęcenie figury św. Michała Archanioła. Archanioł Michał w Piśmie Świętym przedstawiany jest jako zwycięsko walczący z szatanem i jego hufcami. Dlatego jego atrybutem jest miecz. Nie jest to jedyny jego wizerunek w naszej świątyni. W kaplicy Miłosierdzia Bożego znajduje się witraż trzech Archaniołów, gdzie Michał przedstawiony jest obok Gabriela i Rafała. Święto Świętych Archaniołów obchodzone jest w naszej diecezji 3 października i tego dnia mamy w Jasienicy odpust parafialny ustanowiony przez abp. Henryka Hosera w 2009 r.
Fundatorem figury jest jedna z jasienickich rodzin. Podstawę wykonał pan Henryk Sobiesiak, który również zamontował figurę.