Uroczystość Bierzmowania AD 2025
W ostatni czwartek, 22 maja w Jasienicy miała miejsce uroczystość związana z Sakramentem Bierzmowania. Tego Sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej grupie młodzieży udzielił ks. Prałat Stanisław Markowski.
![]() |
W ostatni czwartek, 22 maja w Jasienicy miała miejsce uroczystość związana z Sakramentem Bierzmowania. Tego Sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej grupie młodzieży udzielił ks. Prałat Stanisław Markowski.
Alleluja, Jezus żyje! Jest niedziela, 20 kwietnia 2025 roku. Trwa uroczystość Zmartwychwstanie Pańskiego. Po czterdziestodniowym poście, po trzech dniach przeżywania, celebrowania i rozważania Triduum Paschalnego nastąpiła jego kulminacja.
Rozpoczęliśmy celebrowanie tych świąt uroczystą Mszą świętą rezurekcyjną. Wierni w piękny wiosenny poranek ruszyli procesyjnie za kapłanem, by obwieścić światu Dobrą Nowinę.
Trwa noc zmartwychwstania. Za nami bogata liturgia Wigilii Paschalnej. Liturgia Światła z poświęceniem nowego paschału. Liturgia Słowa z siedmioma czytaniami ze Starego Testamentu. Liturgia Chrzcielna z Litanią do Wszystkich Świętych i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych i wreszcie liturgia Eucharystyczna.
W ten sposób przeżywamy największą tajemnicę chrześcijaństwa - tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Zbawiciela.
W Wielką Sobotę od rana trwa święcenie pokarmów na wielkanocne stoły. Od świąt Wielkanocy dzieli nas już tylko jeden dzień. Dzisiaj wieczorem o godz. 19:00 liturgia Wigilii Paschalnej.
Trwa Wielki Piątek. Dzisiaj przeżywaliśmy liturgię Męki Pańskiej. To wyjątkowy dzień i wyjątkowe wydarzenia. Jedyna taka doba w ciągu roku, kiedy nigdzie na świecie nie sprawuje się Mszy świętej. W Wielki Piątek myślimy o męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa.
Kościół wygląda dojmująco. Otwarte tabernakulum, obnażony ołtarz. Nie ma obrusów, dywanów, żadnych ozdób. Niemal ciemno i cicho. Od wczoraj milczą organy i dzwony. Możemy w spokoju pomyśleć. Dlaczego umarł? Dlaczego w ten sposób?
Dzisiaj przeżywamy Wielki Czwartek. Za nami liturgia Wieczerzy Pańskiej, uroczysta Msza święta upamiętniająca ostatnią wieczerzę Pana Jezusa oraz ustanowienie sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii. Liturgia tego dnia jest bardzo podniosła, wyjątkowa i rzeczywiście uroczysta. W pięknie udekorowanej świątyni, myśląc o czekających nas Świętach Wielkanocnych można wczuć się w atmosferę świątecznego spotkania Chrystusa i Apostołów. A jednak pojawia się pewne napięcie i cień nadchodzących wydarzeń. Już w pierwszych minutach milkną nagle organy i dzwony. Zamiast nich w kulminacyjnym momencie rozlega się stukot kołatek. Po rozdzieleniu Komunii świętej Tabernakulum pozostaje puste, ksiądz umieszcza Najświętszy Sakrament w Kaplicy Czuwania, a po kilku chwilach znika z prezbiterium cały odświętny wystrój. Jest ciemność i pustka. Oczekiwanie na sąd, mękę i Tajemnicę Zbawienia.
Za nami Niedziela Palmowa 13 kwietnia 2025 roku. Uroczystą liturgią upamiętniającą triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy rozpoczęliśmy tegoroczny Wielki Tydzień. Przed nami misterium Triduum Paschalnego, najważniejszej tajemnicy i prawdy naszej wiary.
W sobotę 12 kwietnia 2025 zakończyliśmy tegoroczne rekolekcje wielkopostne. Poprowadził je ks. dr Grzegorz Idzik z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Duczkach, który jest prefektem i kapelanem Liceum mundurowego w Wołominie. Tematem przewodnim trzydniowych konferencji było Boże Miłosierdzie.
W piątek 4 kwietnia 2025 na ulicach Jasienicy rozegrały się niezwykłe wydarzenia. Tego dnia gościliśmy w naszej parafii amatorską grupę aktorów z Wołomina i Tłuszcza, która przedstawiła inscenizację Męki Pana Jezusa w murach naszej świątyni oraz na ulicach naszej miejscowości. Procesja z tak wyjątkowym nabożeństwem Drogi Krzyżowej przeszła tymi samymi ulicami, którymi przebiega w parafii trasa procesji Bożego Ciała - od. ul. Szkolnej, przez Centralną i Kolejową, do Lipowej i ponownie na teren kościoła.
W piątek 14 marca 2025 roku pożegnaliśmy naszą parafiankę śp. panią Mariannę Dobrzeniecką. Była to osoba doskonale znana wszystkim chyba jasieniczanom, która wywarła ogromny i pozytywny wpływ na naszą społeczność. Przez wiele lat angażowała się w dzieło budowy kościoła w Jasienicy - począwszy od organizowania modlitw we własnym domu, zabiegania o poparcie dla projektu wśród mieszkańców, wreszcie podarowanie działki na której świątynia stanęła i długoletnie wspieranie pracy duszpasterzy. Przez 5 lat użyczała izbę na salkę katechetyczną.
W niedzielę, 23 marca 2025 roku naszą parafię odwiedziła grupa wolontariuszy z Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej SALVATTI.PL. Wizyta miała na celu przedstawienie organizacji, jej działalności oraz doświadczeń wolontariuszy. Ich świadectwa pokazują, że każdy z nas może włączyć się to dzieło i osobiście pomagać w najdalszych zakątkach świata. Przed Mszami świętymi i po nabożeństwach była możliwość nabycia produktów pochodzących z Rwandy w Afryce, by w taki sposób wspomóc to dzieło.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem, który stanowi jednocześnie nazwę fundacji - www.salvatti.pl