W upalny letni czwartek, 18 sierpnia 2022 r. obchodziliśmy w Jasienicy kolejną rocznicę mrocznych wydarzeń sprzed 78 lat. 18 sierpnia 1944 roku także na tym terenie, gdzie dzisiaj znajduje się kościół parafialny rozegrała się pancerna potyczka dwóch wrogich armii. Z wycofującą się w kierunku Warszawy niemiecką dywizją SS starła się Armia Czerwona. Tak zwane przygotowanie artyleryjskie i lotnicze, czyli zmasowany ostrzał i bombardowanie, zebrały krwawe żniwo wśród mieszkańców Jasienicy i przypadkowych osób, które znalazły się w tym miejscu. Zginęło ponad dwadzieścia osób.

Od wielu już lat mieszkańcy naszej miejscowości upamiętniają tego dnia ofiary tamtych wydarzeń oraz inne ofiary wojny wśród swoich bliskich. Także w tym roku odprawiona została uroczysta Msza święta zakończona apelem poległych. W całym wydarzeniu pośród wiernych uczestniczyli przedstawiciele Zespołu Szkół w Jasienicy, Zuchy, Straż Pożarna, przedstawiciele władz samorządowych - pan Burmistrz, panowie Radni, pan Sołtys, Rycerstwo Niepokalanej. Całość swoim śpiewem uświetnił tłuszczański chór męski Cantato Nam Deo.

W poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r. Kościół Katolicki obchodził Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jednocześnie jest to państwowe Święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięską Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

W tradycji dzień ten nazywany jest świętem Matki Bożej Zielnej, a wierni przynoszą do kościołów wianki i wieńce. Nie inaczej było w Jasienicy.

W sobotę, 13 sierpnia 2022 r. z Jasienicy wyruszyła już XII Piesza Pielgrzymka do Domu św. Faustyny w pobliskim Ostrówku. Po krótkiej modlitwie z kościoła parafialnego, pod przewodnictwem księdza Proboszcza wyruszyła grupa 59 wiernych. Od najmłodszych, po seniorów. Trasa tradycyjnie wiodła przez dębowy bór dzielący nasze miejscowości.

Na miejscu pielgrzymi mieli czas na krótki wypoczynek i wysłuchanie historii tego miejsca i Świętej, którą wygłosiła siostra Rachela Waszkiewicz ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Na zakończenie wierni uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w miejscowym kościółku.

W czwartek, 16 czerwca 2022 r. w przeżywaliśmy w Kościele Katolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tego dnia wierni pod przewodnictwem kapłana z Najświętszym Sakramentem wychodzą z uroczystymi procesjami na ulice wsi i miast. Tak było także na ulicach Jasienicy. Dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja.

W niedzielę, 12 czerwca 2022 r. w uroczystość Najświętszej Trójcy, podczas Mszy św. o godz. 10:00, w jasienickiej parafii grupa dzieci z klas trzecich przyjęła swoją I Komunię św. Stało się to już pewną tradycją, że uroczyste to wydarzenie celebrowane jest u nas w ostatnią niedzielę przed Bożym Ciałem - tak by kulminacyjnym momentem Białego Tygodnia, podczas którego dzieci w swych białych strojach codziennie uczestniczą we Mszy św. i przystępują do Sakramentu Komunii św., stał się właśnie dzień Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa.

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości pana Adama Gościńskiego.

W niedzielę, 29 maja 2022 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, przeżywaliśmy w Jasienicy bardzo wyjątkowe wydarzenie. Z prawdziwą radością i łzami w oczach świętowaliśmy setne urodziny pani Marianny Dobrzenieckiej, jasieniczanki, naszej parafianki, bez której kościół z pewnością nie stanąłby tu, gdzie stoi.
Piękny i doniosły ten jubileusz celebrowaliśmy uczestnicząc w uroczystej Mszy św. w intencji jubilatki i jednocześnie solenizantki, jak się okazało. W gronie wielu znamienitych gości - obok najbliższych pani Marianny (z dziećmi, wnukami, prawnukami i praprawnukami), życzenia szanownej jubilatce składali przedstawiciele władz samorządowych, społeczności naszej szkoły, kół różańcowych i po prostu parafianie, czyli sąsiedzi.

W sobotę, 7 maja 2022 roku przeżywaliśmy w Jasienicy wyjątkowe wydarzenia. Tego odbyło się oficjalne przekazanie nowego wozu pożarniczego naszej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej. Całość rozpoczęła się od uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym, w której uczestniczyło wielu znamienitych gości, przedstawicieli władz i instytucji różnych szczebli, delegacji wielu jednostek ochotniczej i państwowej Straży Pożarnej. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy udali się w uroczystym przemarszu na teren jasienickiej strażnicy, gdzie nastąpił dalszy ciąg wydarzenia - poświęcenie wozu, wręczenie odznaczeń druhom różnych jednostek OSP, zaprzysiężenie najmłodszych druhów z drużyny młodzieżowej oraz okolicznościowe przemówienia.

Nowy wóz przybył do Jasienicy już kilka miesięcy temu i rozpoczął swoją służbę przed oficjalnym przekazaniem. Jego powitalny przejazd ulicami Jasienicy można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/RaUWWLjzRzc

Chrystus zmartwychwstał. Prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja! Uroczystą Rezurekcją w niedzielny poranek 17 kwietnia 2022 roku rozpoczęliśmy celebrację tegorocznych Świąt Wielkanocnych. Przygotowywaliśmy się do tych wydarzeń przez 40 dni Wielkiego Postu, przeżywając wielkopostne rekolekcje oraz tajemnice świętego Triduum Paschalnego.

Dzisiaj przeżywaliśmy liturgię Wigilii Paschalnej. Liturgię Światła z płonącym ogniskiem i paschałem, piękną, rozbudowaną Liturgię Słowa z wieloma czytaniami starotestamentowymi, Liturgię Chrzcielną z błogosławieństwem wody i odnowieniem przyrzeczeń z Chrztu Świętego i Liturgię Eucharystyczną.

W sobotni wieczór świętujemy już zmartwychwstanie Pana Jezusa, świątynie rozświetla się, a organy, dzwonki i dzwony znowu brzmią.

Za nami wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Kościół tego dnia przywitał wiernych obnażonym ołtarzem i pustym tabernakulum. Dziś szczególnie przeżywaliśmy wspomnienie Męki Pana Jezusa - od pojmania, przez proces, skazanie, aż po ukrzyżowanie i śmierć. Tak rozpoczyna się największa tajemnica chrześcijaństwa i zbawienie świata.

Najświętszy Sakrament spoczął dzisiaj w kaplicy Grobu Pańskiego