Wielki Post AD 2025
W środę, 5 marca 2025 roku Mszą świętą z obrzędem posypania głów popiołem weszliśmy w okres Wielkiego Postu. Rozpoczął się 40-dniowy okres oczekiwania na Święta Wielkanocne i Liturgię Triduum Paschalnego.
![]() |
W środę, 5 marca 2025 roku Mszą świętą z obrzędem posypania głów popiołem weszliśmy w okres Wielkiego Postu. Rozpoczął się 40-dniowy okres oczekiwania na Święta Wielkanocne i Liturgię Triduum Paschalnego.
W ostatnią niedzielę, 19 stycznia 2025 roku, podczas Mszy świętej o godzinie 10:00 gościliśmy w Jasienicy Chór Miejski LUX MEA. Chór zapewnił wspaniałą oprawę liturgii oraz wystąpił z koncertem kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Usłyszeliśmy wiele znanych utworów w ciekawych wielogłosowych aranżacjach.
W partiach solowych wystąpili państwo Adriana Niedźwiedź i Jan Sobolewski. Dyrygowała i akompaniowała na pianinie pani Monika Zawadka. Bardzo dziękujemy za te piękne emocje!
W poniedziałek, 6 stycznia 2025 roku Kościół Katolicki uroczyście celebruje święto Objawienia Pańskiego, w tradycji święto Trzech Króli. W Jasienicy wyjątkowy charakter miała tego dnia Msza św. o godz. 10:00. Rozpoczęła się ona od orszaku trzech króli, w którym radośnie uczestniczyły najmłodsze dzieci, wyposażone w korony, płaszcze i inne królewskie insygnia. Nie zabrakło także aniołów, Józefa i Maryi niosącej Dzieciątko.
Na zakończenie Mszy św. pobłogosławione zostały kreda i kadzidło, które wierni zabrali do swoich domów.
Bóg się rodzi, moc truchleje! Pan niebiosów obnażony! Ogień krzepnie, blask ciemnieje! Przeżywamy Uroczystość Narodzenia Pańskiego, Święta, do których przygotowywaliśmy się od czterech tygodni, przeżywając Adwent oraz parafialne rekolekcje.
Obchody rozpoczęły się uroczystą Pasterką. Skrywająca się w mroku świątynia w Jasienicy szczelnie wypełniła się wiernymi. Msza święta rozpoczęła się od procesyjnego przemarszu, w którym za niosącym Dzieciątko księdzem i całą służbą ołtarza podążała grupa dzieci przebranych za Maryję z Józefem, aniołów i pasterzy.
W dniach od 19 do 21 grudnia przeżywaliśmy tegoroczne rekolekcje adwentowe. Konferencje wygłosił ks. Wojciech Stępień, który jest proboszczem w Załubicach koło Radzymina.
Swoje przesłanie do nas oparł ksiądz Wojciech na pojęciach wiary, nadziei i miłości, poświęcając każdemu z nich kolejny dzień.
W poniedziałek, 11 listopada 2024 roku przeżywaliśmy celebrowaliśmy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Data ta wybrana została dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918).
W naszej parafii Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona została o godzinie 9:00. Po nabożeństwie wierni mieli możliwość wysłuchać patriotycznych pieśni w wykonaniu uczennicy naszej Szkoły Julii Roguskiej.
W piątek, 1 listopada 2024 roku przeżywaliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia Kościół Katolicki wspomina wszystkich swoich członków, którzy osiągnęli już niebo. Jest to też tradycyjny czas odwiedzania naszych cmentarzy i modlitw za zmarłych.
W Jasienicy po Mszy św. z godz. 10:00 wierni pod przewodnictwem księdza proboszcza udali się na pobliski cmentarz parafialny, by uczestniczyć w modlitwie wypominkowej.
W ostatnią niedzielę obchodziliśmy w Jasienicy 80 rocznicę wydarzeń z 18 sierpnia 1944 roku. Tego dnia przez naszą miejscowość przetoczył się front II wojny światowej. Przecinający wieś wał kolejowy stał się linią pancernej potyczki. Starły się tutaj czołgi 5 Dywizji Pancernej Waffen-SS "Wiking" z wojskami 70 Armii Radzieckiej generała Wasyla Popowa. Radzieckie natarcie poprzedzone zostało intensywnym ostrzałem artyleryjskim i lotniczym, który doprowadził do spalenia wielu budynków i pochłonął wiele istnień wśród ludności cywilnej. Wydarzenie to upamiętnia tablica umieszczona na kamieniu tuż przed wejściem do kościoła. Tej pamięci dają też wyraz mieszkańcy Jasienicy spotykając się co roku na Mszy św. w intencji poległych tego dnia mieszkańców naszej miejscowości oraz okolicy, a także w intencji wszystkich naszych bliskich, którzy stali się ofiarami wojny.
Tak było również tego roku. W uroczystej celebracji Mszy świętej i apelu poległych udział wzięły także delegacje władz samorządowych, poczty sztandarowe Zespołu Szkół w Jasienicy i Rycerstwa Niepokalanej, a także przedstawiciele koła gospodyń wiejskich Jamajka.
W czwartek, 15 sierpnia 2024 w Kościele Katolickim celebrujemy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jednocześnie rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, która rozegrała się nieopodal nas na polach Radzymina i Ossowa. Pamiątką tamtych wydarzeń jest obchodzone dzisiaj Święto Wojska Polskiego.
W tradycji Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest świętem Matki Boskiej Zielnej. Według jednej z legend trzy dni po śmierci Najświętszej Marii Panny apostołowie nie znaleźli w Jej grobie ciała, tylko same kwiaty i zioła, i na tę pamiątkę święci się w tym dniu kwitnące zioła, kłosy zbóż, owoce, warzywa. Tak też było w naszej parafii, a pośród wielu indywidualnie przygotowanych bukietów do kościoła wprowadzony został okazały wieniec dożynkowy przygotowany przez koło gospodyń wiejskich Jamajka. Wieniec będzie nas reprezentować na dożynkach diecezjalno-powiatowo-gminnych.
W ostatnią niedzielę, 21 lipca 2024 roku gościliśmy w naszej parafii Ordynariusza Diecezji Warszawsko Praskiej ks. bp. Romualda Kamińskiego z wizytacją kanoniczną. Takie wydarzenie odbywa się zwykle co pięć lat. Jest to forma troski Ordynariusza o sprawy duchowe i materialne podległych mu parafii, a także - co Ksiądz Biskup mocno podkreślił w swojej homilii - okazja do wspólnej modlitwy i wspólnego przeżywania wspólnoty.
W ostatni czwartek, 20 czerwca 2024 roku przeżywaliśmy w Jasienicy Uroczystość Bierzmowania. Z tej okazji gościliśmy w parafii księdza biskupa Romualda Kamińskiego, Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Zdjęcia z tego wydarzenia prezentujemy dzięki uprzejmości Pani Ewy Bajorek.