• dji_0653.jpg
  • dji_0614.jpg

Środą popielcową, 14 lutego 2024 roku weszliśmy w okres Wielkiego Postu. Jest to okres, w którym Kościół wzywa nas do nawrócenia i pokuty. Do czytania Ewangelii i życia jej wartościami. Okres, kiedy pozwalamy ucichnąć karnawałowi i zanurzyć się w duchowości Męki Pańskiej i Misterium Paschalnego.  Czas przygotowania do nadchodzących Świąt Wielkanocy, w którym ma nam pomóc post, jałmużna i modlitwa.

W niedzielę, 7 stycznia gościliśmy w parafii dzieci z fundacji ZE SZTUKĄ PRZEZ ŚWIAT. Fundacja, którą prowadzi śpiewacza operowa, pani Monika Przygoda za cel stawia sobie propagowanie oraz popularyzację kultury i sztuki, a także wspieranie kształcenia i rozwoju młodych talentów. Praktyczne działania to m. in. rokroczna organizacja konkursu muzycznego dla dzieci "Nagraj z Nami Płytę". W Jasienicy mieliśmy przyjemność wysłuchać koncertu laureatów tego właśnie konkursu.

W sobotę, 6 stycznia 2024 roku Kościół Katolicki obchodził Uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji nazywaną świętem Trzech Króli. Msza św. o godz. 10:00 poprzedzona została kolorowym i radosnym Orszakiem Trzech Króli. Najmłodsi parafianie, przybrani w królewskie korony, ucharakteryzowani na postacie z Ewangelii o Narodzeniu Pańskim - Maryję i Józefa, aniołów i oczywiście królów, powiedli wiernych oraz kapłana w krótką procesję. Uroku całej sytuacji dodała aura, bo rankiem tego dnia świat przywitał nas spod śnieżnej okrywy.

Dzieci w koronach i kostiumach było tego dnia w świątyni sporo. Bardzo dziękujemy Rodzicom oraz pani Katechetce Katarzynie Białek.

Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi. Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi! Po raz kolejny przeżywamy Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Po adwentowym okresie oczekiwania, po przygotowaniach - tych fizycznych i tych duchowych przeżywamy Święta Bożego Narodzenia. Momentem kulminacyjnym była oczywiście uroczysta Pasterka, na którą wierni tradycyjnie przybyli bardzo licznie. Nie zabrakło też młodzieży oraz najmłodszych parafian.

W minionym tygodniu przeżywaliśmy Rekolekcje Adwentowe będące przygotowaniem do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Tegoroczne nauki głosił ksiądz Wojciech Skóra MIC ze Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, proboszcz parafii św. Jóżefa w Sulejówku.

Założycielem Zgromadzenia Marianów był św. Stanisław Papczyński i to jego nauki i pisma stały się myślami przewodnimi homilii księdza Wojciecha.

Za nami Uroczystość Wszystkich Świętych, kiedy w Kościele Katolickim radujemy się z obecności wszystkich Chrześcijan, których Kościół uznaje za zbawionych. Jednocześnie pomimo tego, że Święto Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny przypada dopiero nazajutrz, wierni tradycyjnie odwiedzają groby swoich bliskich właśnie 1 listopada.

W piątek, 18 sierpnia 2023 roku obchodziliśmy w Jasienicy 79 rocznicę tragicznych wydarzeń z 18 sierpnia 1944 roku, kiedy przez nasze tereny przetoczył się front II wojny światowej. Na terenie naszej miejscowości, zapewne z racji na wał kolejowy, który ją dzielił już w tamtym czasie, doszło do starcia oddziałów pancernych dwóch wrogich nam armii. W wyniku tego starcia i poprzedzającego go przygotowania artyleryjskiego śmierć poniosło wielu mieszkańców Jasienicy, a swe dachy nad głowami straciło jeszcze więcej rodzin.

W Jasienicy pamiętamy o tych wydarzeniach. Upamiętnia je kamień posadowiony przed kościołem parafialnym, a także co roku celebrowana Msza św. w intencji ofiar oraz tych wydarzeń. Podczas tej Eucharystii wspominamy także inne ofiary wojny z naszej miejscowości i okolicy, a także ofiary z rodzin i otoczenia mieszkańców. W tego rocznych obchodach udział wzięły delegacje władz lokalnych, Szkoły, Straży Pożarnej i parafialne wspólnoty oraz mieszkańcy Jasienicy.

We wtorek, 15 sierpnia 2023 roku obchodziliśmy w Kościele Katolickim Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta, ze względu na porę roku, w której przypada jest łączona z obchodami dożynek, a w kościołach kończy się Eucharystię święceniem ziół i kwiatów. W naszej parafii mieliśmy tego dnia okazję podziwiać wieniec dożynkowy przygotowany przez panie z koła gospodyń "Jamajka".

W Polsce tego dnia obchodzimy Dzień Wojska Polskiego, wspominając zwycięską Bitwę Warszawską 1920 roku, która rozegrała się wokół Radzymina i Ossowa.

W sobotę, 12 sierpnia 2023 roku z naszej parafii wyruszyła XIII piesza pielgrzymka do Domu św. Faustyny w Ostrówku. Te pielgrzymki są inicjatywą Rycerstwa Niepokalanej przy naszej parafii, dlatego zwykle są organizowane w sobotę najbliższą liturgicznemu wspomnieniu św. Maksymiliana Marii-Kolbego. Tegoroczne wydarzenie cieszyło się sporą frekwencją - wędrowało ponad 130 osób w najróżniejszym wieku. Na miejscu po krótkim odpoczynku pielgrzymi odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego i wzięli udział w Eucharystii odprawionej w lokalnym kościółku mającym status Sanktuarium św. Faustyny.

W piątek, 16 czerwca 2023, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa poświęcona została nowa kaplica przedpogrzebowa. Obrzędu dokonał ks. prałat Stanisław Markowski z Sanktuarium św. Faustyny w Ostrówku, który wcześniej udzielał młodzieży Sakramentu Bierzmowania. Nowa kaplica znajduje się pod ołtarzem głównym naszej świątyni. Prace nad przystosowaniem tych pomieszczeń do nowego celu trwały kilka lat.