W dniach od 22 czerwca do 3 lipca 2009r. dzieci szkolne z naszej parafii uczestniczyły w zorganizowanych przy kościele półkoloniach. Z przyjemnością informujemy, że impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem - uczestniczyło w sumie ponad 50 dzieci.
W trakcie dwutygodniowego turnusu dzieci mogły uczestniczyć w licznych wycieczkach po okolicy, zorganizowanych zajęciach na świetlicy parafialnej, zawodach sportowych na boisku i basenie, projekcjach filmów i wielu grach i zabawach. Myślą przewodnią półkolonii było zapoznanie dzieci z parafiami sąsiednimi do naszej.
Zapraszamy do obejrzenia galerii oraz do lektury krótkiej relacji z wydarzeń minionych dwóch tygodni.
![]() |
Poniedziałek, 22 czerwca
Pierwszy dzień spędziliśmy na zajęciach w świetlicy, a także odbyliśmy spacer Traktem Napoleońskim, który biegnie ulicą Lipową.
Wtorek, 23 czerwca
Poważne wyzwanie. Ruszyliśmy pieszo szlakiem naszych pradziadków do Klembowa, do parafii pw. Świętego Klemensa.
![]() Na jej miejsce w latach 1823-1829 wzniesiono klasycystyczną świątynię murowaną, ufundowaną przez gen. Franciszka Żymirskiego, dziedzica dóbr klembowskich. Kościół w roku 1960 wpisano do rejestru zabytków województwa warszawskiego. Źródło: http://www.bopos.pl/ . |
Środa, 24 czerwca
Wycieczka rowerowa do Ostrówka. Zwiedziliśmy kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i odwiedziliśmy Ośrodek Wychowawczy Dzieci Niepełnosprawnych Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Z Ostrówkiem wiąże się pewien epizod z życia Świętej Faustyny.
![]() Źródło: http://www.niedziela.pl/ . |
Czwartek, 25 czerwca
![]() Szliśmy ulicami Parkową i Stanisława Leśniewskiego. Oglądaliśmy park, który jest pozostałością folwarku Jasienica, należącego niegdyś właśnie do Stanisława Leśniewskiego. Powstrzymały nas rozlewiska powstałe po ostatnich opadach deszczu. |
Piątek, 26 czerwca
![]() | Tego dnia postanowiliśmy nieco odpocząć. Upłynął on pod znakiem zajęć na świetlicy oraz zawodów sportowych zorganizowanych na pobliskim boisku. |
Poniedziałek, 29 czerwca
Intensywny dzień. Byliśmy z wycieczką w najstarszej w naszej gminie parafii pw. Świętego Stanisława w Postoliskach, odwiedziliśmy księdza dr. Jana Gryciuka w jego domu w Tłuszczu oraz zwiedziliśmy kościół parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu. Historię tego kościoła opowiedział nam ksiądz dziekan Władysław Trojanowski.
![]() Obecna neogotycka świątynia powstała w latach 1913-1919 według projektu Hugona Kudery. Budowniczym był ks. Wacław Koskowski. Ciekawostką jest, że postawiono ją z cegły własnej produkcji. W leżącej na terenie parafii wsi Stryjki odkryto stosowną glinę, wybudowano cegielnię, z której wyszło milion cegieł na budowę kościoła. Pomagali wszyscy parafianie. Ponieważ teren jest kamienisty, proboszcz zarządził, aby każde dziecko przychodzące na religię, przynosiło kamień, który zużywano do budowy. Wybuch pierwszej wojny światowej spowodował, że nie wybudowano wieży. Źródło: http://www.powiat-wolominski.pl . |
Wtorek, 30 czerwca
Odwiedziliśmy kościół pw. Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny we Franciszkowie.
![]() ![]() |
Byliśmy także w powstającym kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Miąsem. Przyjął nas tam ksiądz Grzegorz Kucharski, który z dumą oprowadził nas po wznoszonej jeszcze cały czas świątyni. Mury wyglądają jeszcze bardzo surowo, ale mimo tego służą już parafianom z Miąsego.
Dla dzieci znalazło się też coś słodkiego.
![]() Pomysł budowy kościoła w Miąsem pojawił sie już bardzo dawno, jednak zaczął być realizowany dopiero ostatnimi laty. Czwartego kwietnia 1994 roku biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej Kazimierz Romaniuk dokonał uroczystego poświęcenia nowo powstałej kaplicy. Piętnastego stycznia 1999 roku Kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej wręczył księdzu Waldemarowi Kaniewskiemu Dekret erygowania Parafii p. w. Św. Jana Chrzciciela w Miąsem. Szesnastego kwietnia 2005 roku ks. dziekan Andrzej Kopczyński oraz ks. Grzegorz Kucharski oficjalnie rozpoczęli budowę nowej świątyni. Uroczystość tę zaszczycili swoją obecnością burmistrz Tłuszcza Krzysztof Białek oraz zastępca Romuald Zacharski i licznie zgromadzeni parafianie. Źródło: http://www.parafia.miase.pl . |
Środa, 1 lipca
Środę spędziliśmy na grach i zabawach w świetlicy parafialnej. Dodatkową rozrywką była projekcja filmu Madagaskar 2.
Czwartek, 2 lipca
W czwartkowy poranek udaliśmy się na wyszkowski basen, gdzie pod okiem ratownika doskonale bawiliśmy się do południa.
![]() ![]() |
Następnie ruszyliśmy do Jadowa. Tam mieliśmy okazję obejrzeć neoromański kościół parafialny pw. Znalezienia Krzyża Św. Kościół był zamknięty więc oglądaliśmy tylko z zewnątrz.
Będąc w Jadowie nie mogliśmy nie spróbować słynnych w całej okolicy lodów.
![]() Pod koniec XIX wieku (1882 rok), zaczęto budować w Jadowie nowy kościół murowany. Powstał on według projektu znakomitego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Poszczególne elementy i detale architektoniczne kościoła reprezentują styl neoromański. Cała świątynia została wzniesiona w stylu neogotyckim. Źródło: http://dziedzictwo.ekai.pl . |
Tuż po opuszczeniu Jadowa nadszedł czas na moment wyciszenia i zadumy. Wyjeżdżając z miasteczka zatrzymaliśmy się w pobliskim lesie, gdzie znajdują się pozostałości starego, żydowskiego cmentarza.
![]() ![]() |
Piątek, 3 lipca
W piątek, w dwóch grupach bawiliśmy się w podchody na terenie Jasienicy. Po odnalezieniu skarbu dzieci powróciły na świetlicę, gdzie zjadły lody, które podarowała p. Hania Budek. Potem była wielka bitwa wodna - dzieci rzucały w siebie balonikami z wodą. Na zakończenie każdemu koloniście wręczone zostały specjalne wyprawki. Rozdano także batoniki znalezione przez dzieci w trakcie podchodów.
![]() ![]() |