We wtorek, 26 września 2017 r. do naszej parafii po raz pierwszy w naszej historii przybyła kopia częstochowskiego wizerunku Matki Bożej. Idea peregrynacji zrodziła się w roku 1956, na Jasnej Górze. Rok później - 14 maja 1957 roku (jak głosi tabliczka przytwierdzona do ramy) obraz został poświęcony w Watykanie, przez papieża Piusa XII, w obecności Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Następnie wyruszył on w swoją nieustanną wędrówkę od parafii do parafii, przez cały nasz kraj.

O godzinie 18:45 licznie zgromadzeni w kościele wierni wyruszyli, pod przewodnictwem księdza bp. Marka Solarczyka, księdza proboszcza Krzysztofa Kozery, ojca Krzysztofa Kowalskiego, który nas przygotowywał od niedzieli do tego wydarzenia, oraz ojca Kustosza, w kierunku punktu centralnego Jasienicy.

Po kilku minutach, w asyście policyjnych i strażackich syren, w ulicę Szkolną, gdzie wierni oczekiwali, wjechał samochód-kaplica z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Rozpoczęła się uroczysta celebra, która miała trwać całą dobę.

Wizerunek Najświętszej Panny przeniesiony został na ramionach wiernych do wnętrza świątyni i spoczął obok ołtarza głównego. Nastąpiło przekazanie ikony przez delegację z parafii w Postoliskach, gdzie przebywała ona wcześniej i powitanie przez delegacje jasienickie. Następnie odprawiona została uroczysta Msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem ks. bp. Marka Solarczyka. Na Eucharystii obecni byli wszyscy kapłani z Dekanatu Tłuszczańskiego. Kościół był pełen wiernych, którzy bardzo licznie uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Sama uroczystość opisana została także na łamach internetowego wydania Gościa Warszawskiego: http://warszawa.gosc.pl/doc/4208809.Przytulic-sie-do-Matki, http://warszawa.gosc.pl/gal/pokaz/4208811.Jasienica-modli-sie-z-Maryja

Nieustanne czuwanie wiernych przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej trwało aż do wieczornej Mysz św. we środę, 27 września. W programie było wiele modlitw i Eucharystii. Był Apel Jasnogórski z pogadanką wygłoszoną przez ojca Kustosza. Zgromadzenie Rycerstwa Niepokalanej, a także liczne w naszej parafii Koła Żywego Różańca, prowadziły przez wiele godzin czuwania oraz kolejne części modlitwy różańcowej.

Znany u nas i chyba można powiedzieć, że zaprzyjaźniony z nami zespół Canto Nam Deo przygotował przepiękne, wzruszające widowisko maryjne w oparciu o poezję księdza Jana Twardowskiego. Dwaj księża, którzy pochodzą z Jasienicy - ks. Stanisław Kania i ks. Kamil Sulich odprawili nocną Mszę św. w intencji powołań.

Również kolejnego dnia zaplanowano bogaty program. Były m. in. Msze św. dla osób chorych i dla małych dzieci, modlitwy za zmarłych i modlitwy z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej. Szczegółowy program całej uroczystości - poniżej.

Zapraszamy do:

PROGRAM NAWIEDZENIA KOPII WIZERUNKU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W PARAFII

26 września 2017 r. - wtorek

1845

Uroczyste powitanie Matki Bożej przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej.

1900

Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Marka Solarczyka.

2030

Czuwanie młodzieży z zespołem „Canto Nam Deo”.

2100

Apel Jasnogórski i pogadanka ks. Kustosza o historii peregrynacji wizerunku Matki Bożej.

2130

Dalsze czuwanie młodzieży z zespołem „Canto Nam Deo”.

2200

I część różańca – poprowadzą rodzice modlący się za dzieci z koła różańcowego pod patronatem bł. ks. Jerzego Popiełuszki (opiekunką koła jest p. Barbara Jankowska).

2300

II część różańca – poprowadzą rodzice modlący się za dzieci z koła różańcowego pod patronatem św. Antoniego (opiekunką jest p. Pelagia Jędrzejewska).

2400

Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych z udziałem ks. Stanisława Kani i ks. Kamila Sulicha, pochodzących z naszej parafii. Kazanie wygłosi ks. Stanisław Kania.

27 września 2017 r. - środa

100

III część różańca – poprowadzi koło różańcowe pod patronatem Matki Bożej Częstochowskiej (opiekunką jest p. Krystyna Chojnacka).

200

IV część różańca – poprowadzi koło różańcowe pod patronatem Niepokalanego Serca Maryi (opiekunką jest p. Krystyna Chojnacka).

300

Czuwanie prowadzone przez Rycerstwo Maryi Niepokalanej (opiekunkami są p. Jadwiga Sulich i p. Maria Jędrysiak).

400

Część I różańca – poprowadzi koło różańcowe pod patronatem św. Maksymiliana (opiekunką jest p. Halina Kalisz).

500

Część II różańca – poprowadzi koło różańcowe św. Jana Pawła II (opiekunką jest p. Lucyna Jędrzejewska).

600

Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

700

III część różańca – poprowadzi ksiądz Proboszcz.

800

IV część różańca – poprowadzi Rycerstwo Maryi Niepokalanej.

900

Msza św. z udziałem chorych i seniorów, połączona z sakramentem namaszczenia. Odprawi ją i wygłosi kazanie ks. Kustosz.

1030

Modlitwy za zmarłych parafian połączone z odczytaniem całorocznych wypominek. Poprowadzi ks. Proboszcz.

1200

Anioł Pański i modlitwy dzieci i młodzieży naszej Szkoły, pod opieką wychowawców. Wspólny różaniec poprowadzą uczniowie.

1315

Msza św. i specjalne błogosławieństwo dla niemowląt, dzieci przedszkolnych i zerówek naszej szkoły.

1500

Koronka do Miłosierdzia Bożego.

1630

Różaniec w intencji wszystkich parafian. Akt oddania parafian Niepokalanemu Sercu Maryi.

1700

Msza św. na zakończenie nawiedzenia. Poświęcenie obrazów Matki Bożej do naszych mieszkań i innych pamiątek religijnych. Liturgia pożegnania.